دایره بصیرت سنجی به دانشگاه آزاد رسید

http://www.javanonline.ir/Images/News/Larg_Pic/31-3-1389%5CIMAGE634127514811150509.jpg

 

 


موضوع دانشگاه آزاد و مصوبه مجلس در خصوص اجازه وقف اموال این دانشگاه، پرونده این دانشگاه را پیچیده‌تر از قبل کرد.

شاید بتوان دانشگاه آزاد را به قلعه‌ای تشبیه کرد که از ابتدای تأسیس یک نفر بر آن حکمرانی می‌کند و هیچ‌کس اجازه بررسی رفت و آمدها و دخل و خرج‌های این دانشگاه را ندارد. قلعه‌ای که تحت عنوان کار آموزشی جدای از انجام کارهای اقتصادی که آن را به یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی سود‌آور برای مسئولانش تبدیل کرده است، پناهگاهی نیز برای نفراتی شده است که بارها تیشه‌شان به ریشه نظام خورده و حتی برخی از آنها نیز به دنبال ساقط کردن حاکمیت بودند. افرادی که پس از افشای نقشه‌شان برای سرنگونی نظام به بهانه سرکشی به واحدهای خارجی این دانشگاه به انگلستان گریختند.

البته اینها تمامی اقدامات دانشگاه آزاد در حوزه سیاست و اقتصاد نیست، چراکه در تمامی انتخابات روی داده در کشور می‌توان ردپایی از دانشگاه آزاد و پول‌های این دانشگاه پیدا کرد.نمونه بارز آن را می‌توان در جریان انتخابات خرداد 88 ریاست جمهوری مشاهده کرد که این دانشگاه با سرمایه غیر‌قابل محاسبه‌اش و در کنار آن بهره‌گیری از نیروهای دست پروده‌اش به حمایت از یک کاندیدا برخاست و تمام‌قامت این امکانات را در اختیارش قرار داد.

دانشگاه آزاد در فصل حساب پس دادن

تمامی این جریانات و به خصوص ماجرای مدیریت مادام‌العمر برخی افراد در این نهاد به ظاهر آموزشی مسئولان کشوری را بر آن داشت تا به توصیه مقام معظم رهبری در خصوص برخورد شدید با مفاسد، فکری برای اصلاح امور دانشگاه آزاد بکنند.در مرحله نخست مجلس تصمیم گرفت تا طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را به مرحله اجرا بگذارد.بر این اساس تیمی به ریاست علیرضا زاکانی مسئول این تحقیق و تفحص شد اما مقاومت شدید مسئولان این دانشگاه و لابی‌گری‌های نمایندگان این دانشگاه در مجلس اجازه به سرانجام رسیدن این تحقیقات را نداد.

فاطمه آجرلو نماینده مردم کرج در این خصوص می‌گوید: «متأسفانه دانشگاه آزاد در برابر تحقیق و تفحص همکاری نمی‌کند و موضعگیری کاملاً غیر‌منطقی دارد.»

علیرضا زاکانی رئیس هیأت تحقیق و تفحص مجلس از دانشگاه آزاد هم در این خصوص می‌گوید: «دکتر جاسبى در چهل و پنجمین اجلاس شوراى مرکزى دانشگاه آزاد اسلامى در اردیبهشت ماه سال ‏‏?? گفته است‏‎ این همه به نمایندگان سرویس مى‌دهیم! متقابلاً ما باید از حمایت نمایندگان برخوردار باشیم، اینطور ‏نباشد که جاده یک طرفه باشد و ما سرویس بدهیم اما از آن طرف ما چیزى نخواهیم.

این افشاگری در خصوص مدیریت دانشگاه آزاد و تلاش‌های نمایندگان وامدار جاسبی برای جلوگیری از به ثمر رسیدن تحقیق تفحص از دانشگاه آزاد، بیان‌کننده این حقیقت بود که ماجرا باید از رده بالاتری دنبال شود؛ بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی که زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند به عنوان متولی اصلی مسائل فرهنگی کشور وارد ماجرا شد.

مقاومت بی‌سابقه برای حسابرسی

با ورود شورای انقلاب فرهنگی به موضوع دانشگاه آزاد و برگزاری جلسات مختلف در خصوص این پرونده سرانجام این شورا در اقدامی بی‌سابقه پس از حدود 28 سال از تأسیس این دانشگاه رأی به تغییر اساسنامه این دانشگاه داد و بر این اساس قرار بر تغییر هیأت رئیسه این دانشگاه گرفته شد.اما موضوع در همین جا به پایان نرسید چراکه مسئولان دانشگاه آزاد برای فرار از این موضوع و در اقدامی غیر‌قانونی دست به وقف اموال عمومی دانشگاه زدند و خود را به عنوان مسئول این موقوفه معرفی کردند.

این حرکت دانشگاه آزاد که به‌گفته بسیاری از کارشناسان مقاومت ثروت در مقابل قانون بود، با دخالت مجلس برای تأیید وقف این اموال به پیوند ثروت و قدرت تبدیل شد و یک مقاومت بی‌سابقه در خصوص حسابرسی از این نهاد مشکوک را شکل داد.

اما سؤال اینجاست که مجلس اصولگرا که رئیس آن به‌عنوان عضو حقیقی و همچنین عضو حقوقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارد، چگونه نظر رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاحات در دانشگاه آزاد را نادیده گرفت و به این پیوند تن در داد؟

آیا لاریجانی این نظر را به کرسی‌نشینان بهارستان منتقل نکرده است و اگر منتقل نکرده است چطور به عنوان رئیس دستگاه قانونگذاری کشور به‌رغم یادآوری ایراد قانون اساسی در خصوص ورود مجلس به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این تذکر را نادیده گرفت و نهایتاً بر خلاف همین قانون اساسی رای به وقف اموال دانشگاه آزاد دادند؟

بی‌شک مجلسی که با 220 نماینده اصولگرا،‌ پسوند اصولگرایی را با خود یدک می‌کشد نباید اجازه می‌داد که این نظر رهبر انقلاب نادیده گرفته شود و سرمایه 250 هزار میلیاردی این دانشگاه همچنان در دستان کسانی باقی بماند که تعلق خاطرشان به نظام جمهوری اسلامی زیر سوال است. خواسته ملت از نمایندگان اصولگرا این است که خود به پیوند ثروت و قدرت ملحق نشوند. بی شک حوزه خواص با بصیرت و بی‌بصیرت در این دایره نیز قابل تعریف است و می‌توان 80 نماینده غایب در روز رأی‌گیری برای این طرح را جزو دسته بی‌بصیرت‌ها بخوانیم. شاید اگر آنها در صحن حاضر بودند ماجرای دانشگاه آزاد تا این حد پیچیده نمی‌شد.
روزنامه «جوان» امیدوار است که سرویس‌گیرندگان از جاسبی در مجلس اصولگرا به عدد انگشتان دست نرسد، اگرچه دیروز بعضی از رسانه‌ها نام تعدادی از نمایندگان سرویس گیرنده از جاسبی را منتشر کردند.

نفوذ زیاد جاسبی در بین نمایندگان مجلس

 

رئیس دانشگاه آزاد نفوذ زیادی در بین نمایندگان مجلس دارد و این مسأله باعث شده تا در ادوار مختلف میزان حمایت مجلس از آقای جاسبی بیشتر از حمایتی باشد که نمایندگان از فلسطین و موضوع انرژی هسته‌ای ابراز می‌کنند.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «جوان» گفت: مصوبه اخیر مجلس درباره دانشگاه آزاد اگر مورد تایید شورای نگهبان قرار نگیرد، توان اجرایی پیدا نمی‌کند. در شرایط فعلی نیز به نظر می‌رسد که این مصوبه از سوی شورای نگهبان رد شود.

وی افزود: طبق رویه گذشته تصمیم‌گیری درباره مسائل فرهنگی دانشگاه‌ها و عزل و نصب رؤسای دانشگاه برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است. در حال حاضر هم این اختیارات برای شورای عالی انقلاب فرهنگی پابرجاست.
وی درباره دوره‌ای شدن ریاست دانشگاه آزاد تاکید کرد: هم اکنون آنچه در دنیا رایج است، مدیریت دوره‌ای و چرخشی است. در واقع مدیریت دائمی از لحاظ علم مدیریت آفاتی دارد و لذا مصلحت ایجاب می‌کند که مدیریت چرخشی باشد تا دیدگاه‌ها و نظرات تازه وارد شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید