اختلاف شدید احزاب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا بر سر بودجه سال آینده

اختلاف شدید احزاب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا بر سر بودجه سال آینده
 
آسوشیتدپرس طی گزارشی از اختلاف شدید میان دو حزب آمریکا بر سر بودجه 2012اعلام کرد اوباما از تصمیم کنگره برای کاهش 61 میلیارد دلار از هزینه‌های دولت به شدت ناراضی است.

 


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتد پرس کنگره آمریکا که در کنترل جمهوری خواهان قرار دارد در تازه ترین نشست خود بیش از 61 میلیارد دلار از هزینه های بودجه دولت باراک اوباما را کاهش داده است .
این اقدام کنگره آمریکا با انتقاد شدید دموکراتها و دولت آمریکا روبرو شده است و اختلافات دو جناح سیاسی آمریکا را بر سر قانون بودجه 2012 میلادی وارد مرحله تازه ای کرده است . تیموتی گیتنر وزیر دارایی آمریکا ضمن انتقاد شدید از این اقدام کنگره تاکید کرد کاهش هزینه های بودجه دولت از سوی کنگره به ضرر رشد و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال خواهد بود . بر اساس ادعای دموکراتها کاهش هزینه های بودجه در شرایطی که رشد و رونق اقتصادی آمریکا هنوز به حالت با ثبات و پایدار نرسیده به شدت به ضرر اقتصاد این کشور خواهد بود .
در سال 1995 میلادی نیز اقتصاد آمریکا شرایط مشابهی را تجربه کرده است و در آن زمان دولت جمهوری خواه آمریکا با کاهش چشمگیر هزینه های بودجه از سوی کنگره که در اختیار دموکراتها بود روبرو شد .
جان بوهنر رییس کنگره آمریکا تاکید کرد این یکی از بزرگترین کاهش هزینه های بودجه در تاریخ اقتصادی آمریکا خواهد بود . کنگره 61 میلیارد دلار از هزینه های دولت آمریکا را در بخش های بهداشت و سلامت و محیط زیست کاهش داده است .
وی افزود کاهش هزینه های بودجه تاثیر زیادی بر کاهش نگرانیهای بین المللی نسبت به اقتصاد آمریکا خواهد داشت و بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری خواهد کرد .
باراک اوباما نیز در کنفرانس خبری در کاخ سفید در جمع خبرنگاران تصریح کرد جمهوری خواهان خواستار کاهش سریع هزینه های بودجه هستند که به نظر من این مساله به ضرر رشد و رونق اقتصادی و به ضرر نرخ بیکاری خواهد بود .
وی افزود من کاملا با صراحت و خیلی شفاف اعلام می کنم دولت آمریکا تصمیمی برای کاهش سریع هزینه های بودجه در سال مالی جاری نخواهد داشت . ما باید خیلی مراقب و محتاط باشیم .
این در حالی است که جمهوری خواهان آمریکایی به شدت از سیاستهای اقتصادی اوباما انتقاد می کنند .نرخ بیکاری آمریکا هم اکنون حدود 9 درصد است و این مساله انتخاب مجدد اوباما در انتخابات ریاست جمهوری 2012 را به شدت تهدید می کند . پیش بینی می شود کسری بودجه آمریکا در سال مالی منتهی به 31 مارس به بیش از 1.5 تریلیون دلار برسد که این رقم معادل 9.8 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد بود. این رقم پس از جنگ جهانی دوم در تاریخ اقتصادی آمریکا بی سابقه است .

/ 0 نظر / 10 بازدید