پشت پرده تصویب طرح وقف، حفظ مدیریت دانشگاه آزاد نهفته است

موج محکومیت حمایت نمایندگان مجلس از جاسبی

جعفری: پشت پرده تصویب طرح وقف، حفظ مدیریت دانشگاه آزاد نهفته است

 

بهروز جعفری ، در خصوص مصوبه دیروز مجلس مبنی بر موافقت با طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، با اشاره به اینکه هدف از تصویب این طرح، حمایت از دانشگاه آزاد است، اظهار داشت: هر چند این طرح به صورت عام و در مورد مراکز و موسسات آموزش عالی غیردولتی است، اما در هر حقیقت با محوریت دانشگاه آزاد و حمایت از این مجموعه بوده است.

وی به استفساریه موجود در این خصوص اشاره و عنوان کرد: بر اساس استفساریه ای که به مجلس ارائه شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانونگذاری در مورد دانشگاه آزاد را ندارد و فقط مجلس باید در این زمینه قانونگذاری کند.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: این استفساریه برخلاف رای مقام معظم رهبری است که فرمودند در مسائلی که شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به آن ورود پیدا می‌کند مجلس نباید دخالت کند.

جعفری ادامه داد: در قضیه دانشگاه آزاد، اول شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود پیدا کرد و اساسنامه جدیدی در خصوص دانشگاه آزاد ارائه داد، لذا با استناد به این مسئله مطمئنا شورای نگهبان با تصویب این طرح در مجلس مخالفت خواهد کرد.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان این مطلب که دلیل موافقت نمایندگان با این طرح استناد به فتوای مقام معظم رهبری بوده است، گفت:‌ این فتوا، فتوای عام بوده و مقام معظم رهبری فرموده اند که اگر کسانی اجازه تصرف مالکانه در مالی را داشته باشند می‌توانند آن را وقف کنند، بنابراین در صورتی که فردی صاحب مال نباشد نمی‌تواند آن را وقف کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان این مطلب که رئیس مجلس نیز مطرح شدن این طرح را خلاف قانون اساسی دانسته بود، گفت: این طرح با لابی‌هایی که صورت گرفته بود به تصویب رسید.

جعفری با بیان این مطلب که آیا مجلس باید گرفتار ماراتن قانون گذاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه آزاد باشد، تصریح کرد: ‌در حقیقت پشت قضیه تصویب طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی دولتی، حفظ مدیریت دانشگاه آزاد نهفته است.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از امضاکنندگان این طرح گفت: نمایندگان باید تیزهوشی و درایت خود را حفظ کنند تا در زمینه‌ای که نظر رهبری و دفتر ایشان و افکار عمومی و همچنین دانشجویان مخالف است، وارد نشوند.

/ 0 نظر / 6 بازدید