مهدی چمران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

مهدی چمران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:
 
شکست‌دهندگان رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه شاگردان شهید چمران بودند

خبرگزاری فارس: رئیس بنیاد شهید چمران گفت: شکست‌دهندگان رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه شاگردان شهید چمران بودند.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در سخنان پیش از خطبه‌‌های نماز جمعه این هفته تهران درباره شخصیت شهید مصطفی چمران، اظهار داشت: مصطفی چمران پس از آنکه در جنوب تهران بزرگ شد، در دانشکده فنی دانشگاه تهران به‌عنوان شاگرد ممتاز به کشور آمریکا رفت و در دانشگاه تگزاس فوق‌ لیسانس و در دانشگاه برکلی دکترای خودش را اخذ کرد.
وی با اشاره به اینکه مصطفی چمران پس از اتمام درس خود در مراکز مهم تحقیقاتی آمریکا روی ماهواره‌ها کار کرد، افزود: مصطفی پس از مدتی آمریکا را رها کرد و به الجزایر و مصر رفت و بعد از آن نیز به دعوت امام موسی صدر به جنوب لبنان رفت و مدیریت یک مدرسه صنعتی را در جنوب لبنان بعهده گرفت و کار آموزش نظامی و سیاسی خودش را آغاز کرد.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: شهید مصطفی چمران یک دانشمند بزرگ بود که حدود 16 سال را در آمریکا گذراند و در آن دوره نیز یک فرد فعال مبارز مذهبی بود؛ وی انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان همه کشورهای اسلامی را و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی را تاسیس کرد.
چمران با اشاره به دکترین مصطفی چمران در بدو ورود به لبنان تصریح کرد: شهید مصطفی چمران در بدو ورود به لبنان تئوری مبارزاتی خودش را برای شیعیان لبنان بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه شهید مصطفی چمران در آن روز که در لبنان بحث اسلام و شیعه مطرح نبود و برای شیعه ارزشی قائل نبودند، خطاب به لبنانی‌ها این گونه صحبت می‌کند، افزود: شهید مصطفی چمران خطاب به لبنانی‌ها می‌گوید: "ای شیعیان حسین من برای شما بشارتی عظیم به ارمغان آورده‌ام، بشارتی که حلّال همه مشکلات است، بشارتی که راه بسته را به سوی آسمان‌ها می‌گشاید، بشارتی که خورشید‌وار طوفان را محو و نابود می‌کند، بشارت خیر و بشارت پیروزی و بشارت وصل به معشوق و این بشارت، شهادت است. دوستانم من پیشاپیش شما، پرچم شهادت را به دوش می‌کشم و هرکس به راه حسین(ع) معتقد است می‌تواند راه مرا دنبال کند. من تصمیم گرفتم برابر اسرائیل بایستم، تصمیم گرفتم با ایثار خون خود راه نجات شیعیان را در صفحه تاریک ترسیم کنم و آنقدر خواهم جنگید تا به شهادت نائل آیم و مطمئنم پیروزی و نجات شما نیز در پیروی از راه حسین(ع) هست و بس. "
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شهید مصطفی چمران پس از آنکه وارد لبنان شد در کنار امام موسی صدر مبارزات خود را آغاز کرد، افزود: شهید مصطفی چمران تظاهرات مسلحانه‌ای را با جمعیت 120 هزار نفر در صور یعنی مکانی در کنار مرز اسرائیل آغاز کرد؛ وی همچنین مجلس شیعه اعلای لبنان و سازمان امل را تشکیل داد و شیعیان را برای مبارزه با اسرائیل و فالانژها و چپ‌گراهای لبنان و فلسطین مسلح کرد.
رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: شهید چمران با حدود 45 نفر نیروی مسلح به سلاح‌های سبک، به تانک‌های اسرائیلی حمله کرد و با یک طرح دقیق و علمی تانک‌های اسرائیلی را برای اولین بار در تاریخ در سال 1354 به آتش کشید.
چمران با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت شیعیان لبنان دو چندان شد، خاطرنشان کرد: ما در این دوران شاهد بودیم که حزب‌الله لبنان و جنبش امل توانستند نیروهای چند ملیتی را از جنوب لبنان بیرون برانند و البته پیروزی در جنگ 33 روزه نیز توسط همان شاگردان و افراد تعلیم‌دیده که در آن موقع آموزش دیده بودند انجام شد.
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به فعالیت‌های شهید مصطفی چمران در آغاز جنگ تحمیلی، اظهار داشت:‌ در روزهای نخستین جنگ یعنی پس از گذشت 6 روز از آن شهید مصطفی چمران به همراه مقام معظم رهبری که آن زمان نمایندگان امام(ره) در شورای عالی دفاع بودند برای جنگ‌های چریکی به اهواز رفتند و ستاد جنگ‌های نامنظم را شکل دادند.
چمران در پایان با اشاره به نحوه شهادت مصطفی چمران در دهلاویه دست‌نوشته وی را که لحظاتی پیش از شهادتش نوشته بود، به شرح ذیل قرائت کرد.
"ای حیات با تو وداع می‌کنم با همه زیبایی‌هایت، با همه مظاهر جلال و جبروت، با همه کوه‌ها و آسمان‌ها و دریاها و صحراها، با همه وجود وداع می‌کنم. با قلبی سوزان و غم آلود به سوی خدای خود می‌روم و از همه چیز چشم می‌پوشم. ای پاهای من، می‌دانم شما چابکید، می‌دانم که در همه مسابقه‌ها گوی سبقت از رقیبان ربوده‌اید، می‌دانم فداکارید، می‌دانم که به فرمان من مشتاقانه به سوی شهادت صاعقه وار به حرکت در می‌آئید، اما من آرزویی بزرگتر دارم، من می‌خواهم که شما به بلندی طبع بلندم، به حرکت در آئید، به قدرت اراده آهنینم محکم باشید، به سرعت تصمیمات و طرح‌هایم سریع باشید.
این پیکر کوچک ولی سنگین از آرزوها، نقشه‌ها و امیدها و مسئولیت‌ها را به سرعت مطلوب به هر نقطه دلخواه برسانید. ای پاهای من در این لحظات آخر عمر آبروی مرا حفظ کنید. شما سال‌های دراز به من خدمت کرده‌اید، از شما‌می خواهم که در این آخرین لحظه نیز وظیفه خود را به بهترین وجه ادا کنید. ای پاهای من سریع و توانا باشید، ای دست‌های من قوی و دقیق باشید، ای چشمان من تیزبین و هوشیار باشید، ای قلب من، این لحظات آخرین را تحمل کن، ای نفس، مرا ضعیف و ذلیل مگذار، چند لحظه بیشتر با قدرت و اراده صبور و توانا باش.
به شما قول می‌دهم که چند لحظه دیگر همه شما در استراحتی عمیق و ابدی آرامش خود را برای همیشه بیابید و تلافی این عمر خسته کننده و این لحظات سخت و سنگین را دریافت کنید.
چند لحظه دیگر به آرامش خواهید رسید، آرامشی ابدی. دیگر شما را زحمت نخواهم داد. دیگر شب و روز استثمارتان نخواهم کرد. دیگر فشار عالم و شکنجه روزگار را بر شما تحمیل نخواهم کرد. دیگر به شما بی‌خوابی نخواهم داد و شما دیگر از خستگی فریاد نخواهید کرد.
از درد و شکنجه ضجه نخواهید زد. از گرسنگی و گرما و سرما شکوه نخواهید کرد و برای همیشه در بستر نرم خاک، آرام و آسوده خواهید بود. اما این لحظات حساس، لحظات وداع با زندگی و عالم، لحظات لقای پروردگار، لحظات رقص من در برابر مرگ باید زیبا باشد. "

/ 0 نظر / 6 بازدید