مجلس هشتم جاسبی گرا بجای اصولگرا

مجلس هشتم اصولگراست یا جاسبی گرا؟!/بدعت بی سابقه مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی امروز در بدعتی آشکار نظر شخصی و باندی عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه ازاد و هیات موسس این دانشگاه را تبدیل به قانون کرد که هفته گذشته لابی های ........

نمایش عکس در اندازه  واقعی

نمایندگان مجلس در حرکتی بی سابقه  دست به تصویب طرحی زده‌اند، که نه تنها اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات قانونی آن را زیر سوال برده است که به عقیده بخشی از دانشگاهیان، مسیر اقدامات غیرقانونی مسئولان دانشگاه آزاد بویژه، آنچه را وقف اموال این دانشگاه خوانده می شود، هموار کرده‌اند.

 نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه در بررسی جزئیات طرح یک فوریتی حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی با 140 رای موافق با پیشنهاد دو نماینده مجلس موافقت کردند.

بر اساس پیشنهاد مذکور، اساسنامه اولیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی که فعالیت خود را با آن آغاز کرده و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، همچنان معتبر بوده و هر گونه تغییر در آن با پیشنهاد هیات موسس و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت خواهد گرفت.

بر این اساس کلیه مصوبات وضع شده مغایر با این تبصره لغو می گردد.

همچنین مقرر شد اساسنامه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی به پیشنهاد هیات موسس و حسب مورد به تصویب شورای گسترش وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت خواهد گرفت.
همچنین فرایند اداری تصویب فوق در صورت آماده بودن مدارک نباید بیش از 3ماه به طول بیانجامد.
نمایندگان مجلس با الحاق یک بند به ماده واحده این طرح همچنین مقرر کردند: وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیر آموزشی که هیات موسس یا هیات امنا آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده و یا در آینده جاری شود معتبر است.
بر این اساس نوع وقف در این بند از نوع وقف عام است.

بر اساس این مصوبه بویژه بند ابتدایی آن به نظر می رسد که بی اعتبار کردن اساسنامه جدید دانشگاه آزاد هدف اصلی بوده است؛ اساسنامه ای که پس از 40 ماه کار کارشناسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و توسط رئیس جمهور به مسئولان این دانشگاه ابلاغ شده است.

به گفته حقوقدانان و بر پایه قوانین موجود، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون و لازم الاجرا محسوب می شود و هیچ نهادی حق ممانعت و سرباززدن از اجرای آن را ندارد.

با این حال نمایندگان مجلس در حرکتی بی سابقه امروز دست به تصویب طرحی زده اند، که نه تنها اختیارات این شورا و مصوبات قانونی آن را زیر سوال برده است که به عقیده بخشی از دانشگاهیان، مسیر اقدامات غیرقانونی مسئولان دانشگاه آزاد بویژه، آنچه را وقف اموال این دانشگاه خوانده می شود، هموار کرده اند.

طبق اساسنامه جدید دانشگاه آزاد، اموال ده ها هزار میلیارد تومانی آن اموال عمومی محسوب شده و مسئولان دانشگاه آزاد حق تصرف در آن را ندارند؛ قانونی که هیئت موسس دانشگاه آزاد به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی تاکنون حاضر به پذیرش آن نشده اند.

به همین دلیل اقدام تامل برانگیز بخشی از نمایندگان مجلس هشتم دخالت در امور اجرایی کشور و ممانعت از اجرای مصوبه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی تلقی شده؛ مصوبه ای که حتی به تایید روسای سه قوه از جمله رئیس قوه مقننه به عنوان اعضای این شورا قرار گرفته است.

جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد قانونگذار در مناسبات فرهنگی و قانونی کشور ثبت شده است و طبق اساسنامه و وظایف آن، مسئولیت قانونگذاری در زمینه مسائل مربوط به نهادهای آموزشی کشور از جمله دانشگاه‌ها را برعهده دارد.

به گفته فعالان منتقدان مدیریت دانشگاه آزاد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی امروز در بدعتی آشکار نظر شخصی و باندی عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه ازاد و هیات موسس این دانشگاه را تبدیل به قانون کرد که هفته گذشته لابی های زیادی از سوی رئیس مادام العمر دانشگاه آزاد و برادر همسر وی در مجلس برای تطمیع نمایندگان آغاز شده بود.

جلسه سه شنبه عبدالله جاسبی با فراکسیون دانشگاهیان ، حضور روز چهارشنبه رئیس دانشگاه آزاد در غذاخوری مجلس و امضای ده ها نامه درخواست نمایندگان حوزه های مختلف انتخابیه توسط او ، در کنار فشار سنگین دانشگاه آزاد به اعضای کمیسیون آموزش برای انتخاب شوهر خواهر جاسبی به عنوان رئیس این کمیسیون ، ‌از جمله این تحرکات است

/ 0 نظر / 5 بازدید