در تجمع امروز چه گذشت؟

 

 

http://www.javanonline.ir/Images/News/Larg_Pic/1-4-1389%5CIMAGE634128073267082500.jpg


دانشجویان در مقابل مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که تا زمان لغو این مصوبه در مقابل مجلس تحصن خواهند کرد.

دانشجویان دانشگاه‌های تهران صبح امروز در اعتراض به تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مجلس شورای اسلامی، مقابل مجلس تجمع کردند.
نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و موافقت با وقف اموال دانشگاه آزاد از ساعت 10 صبح امروز در مقابل درب اصلی مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکارد‌هایی با مضامین "دانشگاه آزاد ملک خصوصی نیست "، "به راستی نمایندگان اصولگرای امضاکننده این فضاحت‌نامه به کدام اصول گرایش دارند؟ "، "نمایندگان جاسبی در خانه ملت چه می‌کنند؟ "، "خانه ملت وقف جاسبی "اعتراض خود را نسبت به تصویب این طرح اعلام کردند.

دانشجویان خواستار استعفای عباس‌پور شدند
 با توجه به سخنان نمایندگان در خصوص پشت‌پرده مصوبه بحث‌برانگیز روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و همچنین اقدامات متداول عباس‌پور برای حمایت از جاسبی و مدیریت دانشگاه آزاد در مجلس، دانشجویان تجمع‌کننده با شعارهای "عباس‌پور تهرانی، استعفا استعفا " خواستار استعفای وی شدند.
این دانشجویان همچنین پلاکاردی را در دست دارند مبنی بر اینکه "عباس‌پور نماینده جاسبی است، نه نماینده مردم " .
حضور 20 نماینده  مقابل مجلس حاضر
تاکنون 20 نماینده مجلس با ترک جلسه علنی در تجمع دانشجویان معترض به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند.
 تعداد زیادی از دانشجویان در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در رابطه با موسسات آموزشی غیر‌دولتی از جمله دانشگاه آزاد در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.
در بین دانشجویان معترض تعدادی از نمایندگان مجلس هم با ترک جلسه‌ علنی به جمع این دانشجویان پیوسته‌اند که از این تعداد می‌توان به طیبه صفایی نماینده تهران، نیره اخوان نماینده اصفهان، فاطمه آلیا نماینده تهران، زهره الهیان نماینده مردم تهران، فاطمه رهبر نماینده مردم تهران، حسین فدایی نماینده تهران، علیرضا زاکانی نماینده تهران، موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد، حمید رسایی نماینده تهران، مهدی کوچک زاده نماینده تهران، ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی، علی اصغر زارعی نماینده تهران، علی کریمی‌فیروزجانی نماینده مردم بابل، پرویز سروری نماینده تهران، محمد دهقانی نماینده مردم طرقبه و چناران، امیر حسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد، محمد کریم شهرزاد نماینده مردم اصفهان، عفت شریعتی نماینده مردم مشهد، فاطمه آجرلو نماینده مردم کرج و محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر اشاره کرد.
استعفای11 عضو کمیسیون آموزش
 دستایی، فیروزجایی، بشیری، صفایی، افتخاری، آجرلو، عباسی، حسینی، سلیمی، آقا تهرانی و اعزازی استعفای خود را از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کردند.
11 تن از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به مواضع عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش مجلس اعتراض کرده و اعلام کرده‌اند که دیگر در جلسات کمیسیون آموزش مجلس شرکت نمی‌کنند.
طیبه صفایی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصویر این نامه را در اختیار خبرنگاران مستقر در مقابل مجلس شورای اسلامی قرار داد که متن این نامه به شرح ذیل است:
جناب آقای دکتر لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با احترام با عنایت به مسائل اخیر در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و رفتارهای غیرقانونی و نقض ماده‌های 33، 34 و 145 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی توسط عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و سوء استفاده از جایگاه ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تعیین تکلیف موضوعات پیش آمده در ساعات جلسه کمیسیون در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی حضور خواهیم داشت.
امضاء‌کنندگان این نامه‌: 1- نورالله‌ حیدری 2- علی کریمی فیروزجانی 3- فرهاد نیری 4- طیبه صفایی 5- زارع افتخاری 6- فاطمه آجرلو 7- اسدالله عباسی 8- سید قدرت‌الله حسینی 9- علیرضا سلیمی 10- اعزازی 11- حجت‌الاسلام مرتضی آقا تهرانی به امضاء رسانده‌اند.
دانشجویان تا لغو مصوبه بحث‌برانگیز در مقابل مجلس تحصن می‌کنند
 دانشجویان تجمع‌کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که تا زمان لغو این مصوبه در مقابل مجلس تحصن خواهند کرد.
 مجید اخوان مسئول سابق بسیج دانشگاه خواجه‌نصیر لحظاتی پیش طی سخنانی در جمع دانشجویان تجمع‌کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قرار است در مجلس اصلاحیه دو فوریتی مبنی بر متوقف کردن مصوبه روز یکشنبه مجلس مطرح شود و تا زمانی که این طرح در صحن علنی مجلس مطرح نشود، دانشجویان در مقابل مجلس تحصن می‌کنند. 

 دو فوریت بازگشت مصوبه اخیر مجلس به امضای 100 نماینده رسید
 کریمی فیروزجایی با بیان اینکه نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم صریح قانون را دارد، گفت: دوفوریت بازگشت این مصوبه به مجلس توسط نمایندگان مطرح شد که اکنون به امضای نزدیک به یک‌صد نماینده رسیده است.
علی کریمی فیروزجایی نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با فارس، گفت: بعد از اینکه مشخص شد برخی‌ها شیطنت کرده و به طرح مذکور وقف دانشگاه آزاد را اضافه کردند، دوفوریت بازگشت این مصوبه به مجلس توسط نمایندگان مطرح شد که اکنون نزدیک به امضای یکصد نماینده رسیده است.
وی با اشاره به مصوبه غیرقانونی مجلس مبنی بر وقف دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اساسنامه دانشگاه آزاد، اظهار داشت: این مصوبه مغایر با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و به لحاظ قانونی معتبر نیست.
وی با بیان اینکه نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم صریح قانون را دارد، گفت: بعد از اینکه مشخص شد برخی‌ها شیطنت کرده و به طرح مذکور وقف دانشگاه آزاد را اضافه کردند، دو فوریت بازگشت این مصوبه به مجلس توسط نمایندگان مطرح شد که اکنون نزدیک به‌امضای یک‌صد نماینده رسیده است.
کریمی فیروزجایی گفت: 100 نماینده تاکید کردند که باید دانشگاه آزاد تابع مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد که این تعداد در حال افزایش است.


 شعارهای دانشجویان تجمع‌کننده در برابر مجلس 
دانشجویان تجمع‌کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی با سردادن شعارهایی خواستار استعفای عباسپور و دیگر نمایندگان حامی جاسبی در مجلس شورای اسلامی شده و آنها را وکیل‌الجاسبی نامیدند.
تجمع دانشجویان در مقابل مجلس شورای اسلامی ادامه داشته و تاکنون عباس سلیمی نمین، علیرضازاکانی،حجت‌الاسلام حمید رسایی، طیبه صفایی عضو کمیسیون آموزش مجلس، مهدی‌کوچک‌زاده در جمع دانشجویان حاضر شده و به ایراد سخنرانی پرداخته‌اند.
دانشجویان با سردادن شعارهای "نماینده جاسبی اخراج باید گردد "، "نماینده خائن شرمت باد شرمت باد "،‌ " مجلس، مافیا پیوندتان مبارک "، "جاسبی قانون شکن شرمت باد شرمت باد "مجلس جاسبی‌گرا استعفا استعفا "، "مرگ بر اسلام آمریکایی "، "عباسپور تهرانی استعفا استعفا "، "برادرزن جاسبی استعفا استعفا "، "وکیل حزب‌الهی تشکر تشکر "، " وکیل بابصیرت تشکر تشکر "، "  " جاسبی حیاکن سلطنت را رها کن "، "جاسبی حیا کن بیت‌المال را رها کن "، "مجلس بی‌ولایت تعطیل باید گردد "، "غارتگر بیت‌المال اعدام باید گردد "،  اعتراض خود را نسبت به تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند.
در حال حاضر و با وجود اینکه امتحانات پایان ترم دانشجویان در حال پایان است هر لحظه بر تعداد تجمع‌کنندگان در مقابل درب اصلی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌شود و برخی دانشجویان تاکید کرده‌اند تا تصویب دو فوریت متوقف شدن طرح وقف اموال دانشگاه آزاد در مقابل مجلس تجمع خود را ادامه خواهند داد.
زاکانی:جاسبی شرایطی را ایجاد کرد که رئیس کمیسیون آموزش از آنها انتخاب شود
 نماینده مردم تهران گفت: مشکل اساسی مجلس شورای در امر آموزش این است که جاسبی شرایطی را ایجاد کرده که رئیس کمیسیون آموزش از جناح آنان انتخاب شود تا آن کمیسیون در این خصوص به نفع دانشگاه آزاد عمل کند.
به گزارش فارس، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع دانشجویان تجمع کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: حرکت باید در مسیر مبارزه با مفاسد و به تعبیر مقام معظم رهبری در پیام به تشکل‌های دانشجویی در سال 81 گسست حلقه‌ ثروت و قدرت باشد.
وی افزود: اگر مقابل غده سرطانی که 30 سال بر اریکه‌های مختلف ریشه دوانده و شرایطی را در این کشور تحمیل کرده نایستیم با مشکل مواجه خواهیم شد و این امر محل اعتراض اصلی جمع حاضر است.
زاکانی خاطرنشان کرد: توجه به اصل این مفسده در دانشگاه آزاد در دستور کار مدیریت مفسده انگیز آن است و با مدرک دادن به برخی افراد، دادن کمک‌های مالی و ایجاد ستادهای انتخاباتی در حقیقت اموال دانشگاه آزاد به صورت نامطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید ریشه کن شود.
وی با با اشاره به شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تصویب اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد تصریح کرد: حرکت روز یکشنبه برخی از نمایندگان مجلس در خصوص تصویب اموال دانشگاه آزاد حرکتی بی اساس بود اما باید واقعیت امر را با جواب آن دریافت کرد.
وی افزود: اگر تعبیر از این تجمع این باشد که مجلس شورای اسلامی مقابل مقام معظم رهبری است امری بسیار نادرست است. حرکت شما دانشجویان مشخص است و ما هم معترض و مخالف این مصوبه بودیم ولی به عنوان نماینده مردم تهران اعلام می‌کنم اگر مجلس نظر رهبری را در خصوص دانشگاه آزاد بداند مطمئنا طبق آن عمل خواهد کرد.
زاکانی تصریح کرد: در این موضوع تخلف آشکار رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روشن و بدیهی است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مشکل اساسی مجلس شورای در امر آموزش این است که جاسبی شرایطی را ایجاد کرده که رئیس کمیسیون آموزش از جناح آنان انتخاب شود تا آن کمیسیون در این خصوص به نفع دانشگاه آزاد عمل کند.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: آنچه که مهم است این است که از ظرفیت قانونی مجلس سوء استفاده شده و از فرصت‌های مسئولان امر نیز سوء استفاده شده است تا این مصوبه در دستور کار مجلس قرار گیرد.
وی افزود: برخی نمایندگان با علم به اینکه نباید در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی دخیل است وارد شوند این مصوبه را تصویب کرده‌اند و این مصوبه بدون اطلاع اعضای کمیسیون آموزش مجلس به صحن علنی آورده شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: حرکت روز یکشنبه برخی نمایندگان مجلس نادرست بوده و شورای نگهبان که این مصوبه را رد خواهد کرد دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این طرح رای نخواهند داد.

/ 0 نظر / 6 بازدید