گزارشی از تجمع 5 ساعته دانشجویان

 

خیزش بزرگ دانشجویان مصوبه بحث‌برانگیز مجلس را لغو می‌کند.

 اعتراضات گسترده جنبش دانشجویی به مصوبه بحث‌برانگیز روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی که به موجب آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نقض و از وقف اموال دانشگاه آزاد حمایت می‌شود، موجب شد که این مصوبه در آستانه لغو قرار گیرد.
 به گزارش  فارس، یکشنبه هفته جاری 134 نماینده مجلس در برابر 72 رای منفی به طرحی رای دادند که براساس آن وقف دانشگاه آزاد با حق تصرف مالکانه هیئت امنا و هیئت موسس این دانشگاه مورد تایید قرار گرفته است.
در این طرح همچنین برخلاف مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ترکیب هیئت امنای دانشگاه آزاد، اساسنامه اولیه این دانشگاه معتبر شناخته شده است.
* 10صبح؛ آغاز تجمع اعتراض آمیز دانشجویان در مقابل مجلس
بنابراین گزارش، این اقدام مجلس شورای اسلامی موجی از اعتراضات را در پی داشت تا اینکه نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها، صبح امروز سه‌شنبه تجمعی را در مقابل مجلس شورای اسلامی آغاز کردند.
تجمع‌کنندگان امروز با در دست داشتن پلاکارد‌هایی با مضامین "دانشگاه آزاد ملک خصوصی نیست "، "به راستی نمایندگان اصولگرای امضاکننده این فضاحت‌نامه به کدام اصول گرایش دارند؟ "، "نمایندگان جاسبی در خانه ملت چه می‌کنند؟ "، "خانه ملت وقف جاسبی "، "مجلس لاریجانی تو مشت ... "، "جاسبی جنایت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند " و با سر دادن "مرگ بر ضد ولایت فقیه " تجمع خود را ساعت 10 صبح آغاز کردند.
* ترک جلسه علنی مجلس از سوی نمایندگان و حضور در جمع دانشجویان
دقایقی پس از آغاز تجمع دانشجویان عباس سلیمی‌نمین رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران و از منتقدان جدی مدیریت دانشگاه آزاد در جمع دانشجویان حضور پیدا کرد.
هم‌چنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز با ترک جلسه‌ علنی به جمع این دانشجویان پیوستند که از این تعداد می‌توان به طیبه صفایی نماینده تهران، نیره اخوان نماینده اصفهان، فاطمه آلیا نماینده تهران، زهره الهیان نماینده مردم تهران، فاطمه رهبر نماینده مردم تهران، حسین فدایی نماینده تهران، علیرضا زاکانی نماینده تهران، موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد، حمید رسایی نماینده تهران، مهدی کوچک زاده نماینده تهران، ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی، علی اصغر زارعی نماینده تهران، علی کریمی‌فیروزجانی نماینده مردم بابل، پرویز سروری نماینده تهران، محمد دهقانی نماینده مردم طرقبه و چناران، امیر حسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد، محمد کریم شهرزاد نماینده مردم اصفهان، عفت شریعتی نماینده مردم مشهد، فاطمه آجرلو نماینده مردم کرج و محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر اشاره کرد.
* دانشجویان: نماینده جاسبی اخراج باید گردد
در این تجمع دانشجویان با سردادن شعارهای "نماینده جاسبی اخراج باید گردد "، "نماینده خائن شرمت باد شرمت باد "،‌ " مجلس، مافیا پیوندتان مبارک "، "جاسبی قانون شکن شرمت باد شرمت باد "مجلس جاسبی‌گرا استعفا استعفا "، "مرگ بر اسلام آمریکایی "، "عباسپور تهرانی استعفا استعفا "، "برادرزن جاسبی استعفا استعفا "، "وکیل حزب‌الهی تشکر تشکر "، " وکیل بابصیرت تشکر تشکر "، " جاسبی جاسبی ننگ به نیرنگ تو "، "مجلس لاریجانی تو مشت ... "، " جاسبی حیاکن سلطنت را رها کن "، "جاسبی حیا کن بیت‌المال را رها کن "، "مجلس بی‌ولایت تعطیل باید گردد "، "غارتگر بیت‌المال اعدام باید گردد "، " جاسبی آمریکایی آدم ... " "لاریجانی، هاشمی پیوندتان مبارک " "ننگ ما ننگ ما رئیس مجلس ما " "لاریجانی حیا کن ریاست رو رها کن "اعتراض خود را نسبت به تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند.دانشجویان همچنین شعارهایی علیه علی لاریجانی سر دادند.
* دانشجویان خواستار استعفای عباس‌پور شدند
در ادامه شعارهای دانشجویان یکی از شعارهایی که بیش از باقی شعارهای جلب توجه می‌کرد شعار علیه عباسپور بود.
با توجه به سخنان نمایندگان در خصوص پشت‌پرده مصوبه بحث‌برانگیز روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و همچنین اقدامات متداول وی برای حمایت از جاسبی و مدیریت دانشگاه آزاد در مجلس، دانشجویان تجمع‌کننده با شعارهای "عباس‌پور تهرانی، استعفا استعفا " خواستار استعفای وی شدند.
این دانشجویان همچنین پلاکاردی را در دست داشتند مبنی بر اینکه "عباس‌پور نماینده جاسبی است، نه نماینده مردم "
* زاکانی: جاسبی شرایطی را ایجاد کرد که رئیس کمیسیون آموزش از آنها انتخاب شود
علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع دانشجویان تجمع کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: حرکت باید در مسیر مبارزه با مفاسد و به تعبیر مقام معظم رهبری در پیام به تشکل‌های دانشجویی در سال 81 گسست حلقه‌ ثروت و قدرت باشد.
وی افزود: اگر مقابل غده سرطانی که 30 سال بر اریکه‌های مختلف ریشه دوانده و شرایطی را در این کشور تحمیل کرده نایستیم با مشکل مواجه خواهیم شد و این امر محل اعتراض اصلی جمع حاضر است.
زاکانی خاطرنشان کرد: توجه به اصل این مفسده در دانشگاه آزاد در دستور کار مدیریت مفسده انگیز آن است و با مدرک دادن به برخی افراد، دادن کمک‌های مالی و ایجاد ستادهای انتخاباتی در حقیقت اموال دانشگاه آزاد به صورت نامطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید ریشه کن شود.
وی با با اشاره به شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تصویب اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد تصریح کرد: حرکت روز یکشنبه برخی از نمایندگان مجلس در خصوص تصویب اموال دانشگاه آزاد حرکتی بی اساس بود اما باید واقعیت امر را با جواب آن دریافت کرد.
وی افزود: اگر تعبیر از این تجمع این باشد که مجلس شورای اسلامی مقابل مقام معظم رهبری است امری بسیار نادرست است. حرکت شما دانشجویان مشخص است و ما هم معترض و مخالف این مصوبه بودیم ولی به عنوان نماینده مردم تهران اعلام می‌کنم اگر مجلس نظر رهبری را در خصوص دانشگاه آزاد بداند مطمئنا طبق آن عمل خواهد کرد.
زاکانی تصریح کرد: در این موضوع تخلف آشکار رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روشن و بدیهی است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مشکل اساسی مجلس شورای در امر آموزش این است که جاسبی شرایطی را ایجاد کرده که رئیس کمیسیون آموزش از جناح آنان انتخاب شود تا آن کمیسیون در این خصوص به نفع دانشگاه آزاد عمل کند.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: آنچه که مهم است این است که از ظرفیت قانونی مجلس سوء استفاده شده و از فرصت‌های مسئولان امر نیز سوء استفاده شده است تا این مصوبه در دستور کار مجلس قرار گیرد.
وی افزود: برخی نمایندگان با علم به اینکه نباید در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی دخیل است وارد شوند این مصوبه را تصویب کرده‌اند و این مصوبه بدون اطلاع اعضای کمیسیون آموزش مجلس به صحن علنی آورده شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: حرکت روز یکشنبه برخی نمایندگان مجلس نادرست بوده و شورای نگهبان که این مصوبه را رد خواهد کرد دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این طرح رای نخواهند داد.
*رسایی: نمایشگاه اسناد طبقه‌بندی مکشوفه از هیئت امنای دانشگاه آزاد برپا شود
هم‌چنین حجت الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس پیش از ظهر امروز یکشنبه در جمع دانشجویان معترض به مصوبه اخیر مجلس در خصوص دانشگاه آزاد که از صبح امروز در مقابل نهاد قانونگذاری کشور تجمع کرده‌اند، با تشریح طرح دو فوریتی امروز 80 نماینده ملت برای لغو مصوبه اخیر مجلس درباره دانشگاه آزاد گفت: دو فوریت این طرح به هیئت رئیسه مجلس ارائه و در میان نمایندگان توزیع شد اما بنا به دلایلی فردا در صحن علنی مجلس رأی‌گیری می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه با نمایندگان مجلس در خصوص مصوبه اخیر پیرامون دانشگاه آزاد و اطلاع یافتن از جزئیات آن رایزنی کرده‌ایم، خواستار رأی‌گیری علنی طرح دو فوریتی لغو مصوبه اخیر مجلس درباره دانشگاه آزاد با اسم نمایندگان شد و گفت: اگرچه درباره رأی‌گیری علنی با اسم نمایندگان و یا رأی‌گیری غیر علنی درباره طرح‌ها، می‌بایست نمایندگان نظر خود را اعلام کنند اما از آنجایی که در بحث مصوبه اخیر پیرامون دانشگاه آزاد، کل نمایندگان به جاسبی‌گرایی بودند متهم شدند از این رو می‌خواهیم تا رأی‌گیری فردا علنی و با اسم نمایندگان باشد.
رسایی با اشاره به فواید رأی‌گیری علنی طرح دو فوریتی فردا نیز اظهار داشت: اگر این طرح دو فوریتی رأ‌ی‌گیری علنی شود مشخص می شود که چه تعداد از نمایندگان خواستار مبارزه با فساد هستند و چه تعداد دیگر حامی دانشگاه آزاد که حامی مالی جریان فتنه بود، هستند.
این نماینده اصولگرا مجلس و منتقد مدیریت دانشگاه آزاد، متذکر شد که احتمال دارد فردا صبح بخشی از اسناد سری و طبقه بندی شده که از هیئت امنای دانشگاه آزاد کشف شده است را برای نمایندگان و ملت باز کنیم.
وی سپس از دستگاه اطلاعاتی کشور خواست تا نمایشگاهی برپا کرده و اسناد سری که از هیئت امنای دانشگاه آزاد کشف شده است را به نمایش بگذارند تا شاید برخی خواصی که در بصیرت آنها اشکال به وجود آمده است، متنبه شوند.
وی با طرح این سؤال که چرا اسناد فوق سری مملکت هنوز دست مهدی هاشمی رفسنجانی که به انگلیس پناهنده شده است، وجود دارد از مسئولان خواست تا این اسنادی که دست مهدی هاشمی و دولت انگلیس است نیز به مردم ایران هم ارائه شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مجددا از وزارت اطلاعات خواست تا نمایشگاهی از اسناد دارای طبقه بندی مکشوفه از هیئت امنای دانشگاه آزاد برپا کند تا معلوم شود افرادی همچون حسین فریدون، مرتضی بانک و نیز یاسر هاشمی رفسنجانی مأموریت و جلساتی داشتند تا این طرح طراحی شود و بدون اطلاع برخی نمایندگان در مجلس ارائه شود.
وی تأکید کرد: باید معلوم شود که این افراد در جلسات خود در این زمینه چه مباحثی را مطرح کردند، از این رو اگر روندی که این افراد برای این طرح دنبال کردند اعلام نشود از پشت تریبون مجلس و نه از تریبون دانشجویان، اقدامات آنان را اعلام می‌کنیم.
رسایی در ادامه اشاره‌ای به حکم قضایی دانشگاه آزاد درباره توقف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز کرد و گفت: این حکم مسیر عادی خود را طی نکرده است و مجلس باید به سمت تحقیق و تفحص از این روند برود که چرا حتی رئیس شعبه در این زمینه حکم نداده است؛ اینها موضوعاتی است که باید آیت‌الله لاریجانی آن را با توجه به اهتمامی که دارد، پیگیری کند.
این عضو ارشد فراکسیون انقلاب اسلامی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با رأی آوردن طرح دو فوریتی در لغو مصوبه اخیر مجلس که موجب تبعیت دانشگاه آزاد از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌شود و رأی گیری علنی این طرح، نمایندگانی که می‌خواهند با نص صریح قانون و نظرات و فرامین امام و رهبر معظم انقلاب مخالفت کنند معلوم شوند.
*سلیمی‌نمین: خواستار قانونمند شدن سرمایه تریلیاردی ملت ایران هستیم
عباس سلیمی نمین رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در جمع دانشجویان تجمع‌کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی طی سخنانی گفت: نوع مواجهه هوشمندانه دانشجویان با بحث مصوبه دانشگاه آزاد جای تشکر دارد.
وی افزود: ‌در مجلس شورای اسلامی امروز عزیزان ارزشمندی وجود دارند که دغدغه امام خمینی (ره)،‌ مقام معظم رهبری و ملت ایران را پیگیری می‌کنند و واکنش تجمع‌کنندگان باید نسبت به نمایندگان وام‌دار دانشگاه آزاد باشد و شعارها و سخنان ما نباید به تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی اختصاص پیدا کند.
سلیمی نمین خاطرنشان کرد: تاکنون از میان 134 نماینده مجلسی که به مصوبه دانشگاه آزاد رای داده‌اند، چندین نماینده مجلس با اعلام برائت اظهار کرده‌اند که متوجه این موضوع نبودند و وارد بازی کانون‌های قدرت شده‌اند.
رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران تصریح کرد: چند تن از این نمایندگان که به خطای خود واقف شدند و حتی در رسانه‌های جمعی نسبت به این موضوع مصاحبه‌هایی را داشتند آقایان خیری نماینده بستان‌آباد، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین وعلیرضا سلیمی نماینده محلات بوده است.
وی افزود: بنابراین باید به نحوی عمل شود که اگر نمایندگانی وارد این بازی شدند راه خیر و ولایت دوباره بر آنان باز باشد به دلیل اینکه شاید برخی از این نمایندگان از روی ناآگاهی و فریب کانون‌های سیاسی به این اقدام دست زدند.
رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران تاکید کرد:‌وقتی می‌گوییم کانون‌های سیاسی به این معنی است که برخی افراد سعی دارند از طریق مسائل سیاسی برخی سیاست‌مداران را فریب دهند.
سلیمی نمین خاطرنشان کرد:‌ما خواستار قانونمند شدن سرمایه تریلیاردی ملت ایران هستیم و اصل مطالبه ما این است که حالا که تریلیاردها تومان در جایی جمع شده باید در مقابل آن بایستیم.
وی در ادامه اظهار داشت: دانشجویان خواهان قانونمند شدن امور دانشگاه آزاد هستند.
رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در ادامه تصریح کرد:‌امروز در مجلس دیدیم که اگر جریان سبز آلوده شدن اقتصادی از سوی جاسبی را حمایت می‌کنند، برخی از نمایندگانی که دانشجویان انقلاب به آنها رای داده‌اند نیز امکان آلوده شدن دارند و اگر به این اقدامات واکنش نشان ندهیم باز هم امکان لغزش در آینده برای نزدیکان و سیاستمداران ما وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه ما خواهان قانونمند شدن اموال خود هستیم، بیان کرد: همه کسانی که بحث وقف اموال دانشگاه را پیگیری می‌کنند خود می‌دانند که خلاف قانون عمل می‌کنند چون وقف امری مستثنی است و نیازی به تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد.
سلیمی نمین در ادامه گفت: برخی‌ سعی دارند کار خلاف خود را به تصویب مجلس برسانند و همین افراد به روشنی در باطن خود واقف هستند که خلاف قانون عمل می‌کنند و برای کار خلاف خود فعالیت‌های سیاسی را نیازمند می‌دانند.
وی افزود: کسانی که این پشتوانه را برای خود می‌تراشند مطلع هستند که اموال عمومی را می‌خواهند در خاندان خود نگه داشته و موروثی کنند.
وی با اشاره به اینکه چگونه می‌توان اموال غیرقانونی را که در دست برخی افراد خاص است به اموال عمومی تبدیل شود، تاکید کرد: ‌اگر اموال خصوصی وقف شود این اموال عمومی می‌شود اما اموال دانشگاه آزاد اموال عمومی است و نمی‌تواند وقف شود.
سلیمی‌نمین تأکید کرد: ما به مسئولان دانشگاه آزاد اجازه نمی‌دهیم که اموال مردم را در دانشگاه آزاد در اختیار خود گرفته و در باندهای خود خرج کنند.
سلیمی نمین در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: چگونه می‌توان اعتماد داشت به کسانی که میلیاردها سرمایه مردم در دست‌ دارند و هم اکنون از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد هستند اما به خارج از کشور متواری شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه هر مرکزی که تصرف مالکانه بر ملکی دارد، می‌تواند آن ملک را وقف کند،‌تصریح کرد: میان تصرف مالکانه و تصرف مدیریتی تفاوت وجود دارد و تصرف مالکانه در خصوص مکان‌هایی است که مالکیت وجود دارد و تصرف مدیریتی تصرفی است که فردی مدیر است بنابر این می‌تواند تصرف مدیریتی داشته باشد. مانند موسسه‌های اطلاعات،‌کیهان و شهرداری‌ها که اموال آنها عمومی است و نمی‌توان آن اموال را وقف کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: خواسته ما نه بحث سیاسی، نه گروهی،‌نه مسائلی از این دست است بلکه می‌خواهیم این اموال سرگردان دانشگاه آزاد،وزیر، قاضی، و نمایندگان مجلس را فاسد نکند واین اقدامات باید متوقف شود.
* کوچک‌زاده: اسامی نمایندگان وامدار به مدیریت دانشگاه آزاد منتشر شود
هم‌چنین مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان تجمع کننده در مقابل مجلس شورای اسلامی، در سخنانی گفت: امام‌خمینی(ره) در سخنانی فرمودند «مجلس در رأس امور است» اما رفتار، تصمیمات، رأی دادن‌ها و سخن گفتن‌های برخی از نمایندگان مجلس با این فرمایش امام(ره) متناسب نیست.
وی افزود: برخی نمایندگان اعلام می‌کنند، به دلیل امتیازهایی که از دانشگاه آزاد برای کمک به موکلینشان در حوزه انتخابیه خود‌ دریافت کرده‌اند، این رای را داده‌اند که این امر پذیرفتنی نیست.
کوچک‌زاده خاطرنشان کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی اقرار می‌کند که آنچه در روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی و در خصوص مصوبه دانشگاه آزاد اتفاق افتاده، خلاف قانون است، اما چرا با آرامش اعلام می‌کند این مصوبه در شورای‌نگهبان رد شده و آنگاه به وظیفه خود عمل می‌کنیم؟
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه تصریح کرد: ما به عنوان اولین قدم از هیئت رئیسه مجلس می‌خواهیم تا سازوکاری فراهم کند تا روابط نمایندگان مجلس و دانشگاه آزاد در خصوص گرفتن عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد و اخذ مدرک از این دانشگاه ممنوع شود.
وی در ادامه تأکید کرد: برخی نمایندگان، هم در دانشگاه آزاد درس می‌خوانند و هم نماینده مجلس هستند که اسامی آنها باید در میان مردم منتشر شود.
عضو فراکسیون انقلاب اسلامی در ادامه اظهار داشت: کشور ما دارای قانون است و تکلیف نمایندگان مجلس را در روز انتخابات مجلس شورای اسلامی روشن کرده است و بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس که اکنون مورد خطاب تجمع‌کنندگان قرار گرفته‌ام از هیئت رئیسه مجلس می‌خواهم تا اسامی نمایندگانی را که در دانشگاه آزاد درس می‌خوانند و یا در آن دانشگاه پست و مقامی گرفته‌اند را در رسانه‌های جمعی منتشر تا به مردم معرفی شوند.
* زارعی: طرح دو فوریتی دانشگاه آزاد را ملزم به تبعیت از شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌کند
یکی دیگر از نمایندگانی که در جمع دانشجویان حضور پیدا کرد علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران و نایب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی بود که از غیرت و تعصب دینی و ملی دانشجویان پسر و دختر قدردانی کرد و گفت: اتفاقاتی که در روز یکشنبه رخ داد دارای دلایل و عوامل مهمی است که باید به آن پرداخت.
وی افزود: در روزی که این مصوبه از سوی مجلس تصویب شد تعدادی از نمایندگان در ماموریتی در عتبات عالیات بودند و ما که در شهر مقدس سامرا حضور داشتیم از این مصوبه مجلس تعجب کردیم.
نایب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از نمایندگانی که به این طرح رای دادند اطلاع کافی از جزئیات این طرح نداشتند، اظهار داشت: این کم اطلاعی برخی از نمایندگان موجب اشتباه بزرگی شد که موجب شد که امروز بیش از 80 تن از نمایندگان ملت امروز طرح دو فوریتی را تهیه کردند که کلیت این طرح تصویب می‌کند که دانشگاه آزاد کماکان ملزم به تبعیت از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
نماینده مردم تهران در خانه ملت گفت: این طرح دو فوریتی فردا موجب خواهد شد تا دانشگاه آزاد از مصوبه روز یکشنبه مجلس خارج شده و ملزم به تبعیت از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
* آرانی‌نژاد: علی لاریجانی یکی از مقصران اصلی خبط بزرگ مجلس در روز یکشنبه است
در ادامه این تجمع علیرضا آرانی‌نژاد دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور در جمع دانشجویان معترض به مصوبه اخیر مجلس مقابل مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با تصویب این طرح، شبهه نفوذ لابی های دانشگاه آزاد در کرسی های مجلس تقویت شد.
وی این اقدام مجلس را ثبت خیانتی بزرگ در تاریخ دانست و تصریح کرد: برای جلوگیری از این رسوایی تاریخی پیش از این که برای همیشه دیر شود، اقدامی کنید.
دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه به راستی که عده‌ای قانوندان قانون شکن وارد مجلس شده و به دنبال قدرت و ثروت برای خود هستند، افزود: آقای لاریجانی شما به اندازه کروبی هم ولایت پذیری خود را نشان ندادید.
آرانی‌نژاد اضافه کرد: متاسفانه علی لاریجانی در این عرصه تقابل با نهاد تحت نظر رهبر انقلاب را به تقابل با هاشمی رفسنجانی و جاسبی ترجیح داد.
وی بابیان اینکه متاسفانه معیار برخی نمایندگان که کم هم نیستند، عوض شده و خط قرمز آن‌ها به جای اطاعت از امام و رهبری ترس از هاشمی رفسنجانی شده است، تاکید کرد: عده‌ای همچون رئیس مجلس سعی دارند فضای دوگانگی به وجود بیاورند و مخالفان این مصوبه را به حمایت صرف از دولت متهم کنند، عده‌ای هم سعی دارند دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی را در تقابل با دانشجویان و دانشگاه آزاد قرار دهند.
آرانی‌نژاد دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به اینکه این که بحث کارمندان دانشگاه آزاد از مدیریت آن جداست، گفت: تردیدی نیست که مجلس علیه نظر رهبری به این مصوبه ورود پیدا کرده است.
وی افزود: آنان می خواهند در پشت پرده دانشگاه آزاد جریانی را در تقابل با آرمان‌های رهبر انقلاب قرار دهند که ما دانشجویان همگی باید هوشیار بوده و در این راستا اقدام کنیم و این توطئه را در نطفه خفه کنیم.
*حضور عوامل جاسبی برای برهم زدن تجمع مقابل مجلس
در همین اثنا برخی از عوامل دانشگاه آزاد در میان تجمع کنندگان نفوذ کرده و قصد درگیری و به هم ریختن تجمع دانشجویان را داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و هوشیاری دانشجویان تجمع‌کننده این اقدامات شکست خورد و دانشجویان شعار الله اکبر سر دادند.
* ادامه تجمع دانشجویان بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر
دانشجویان عدالتخواه تهرانی پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در مقابل درب اصلی مجلس تجمع خود را بار دیگر از سر گرفتند تا محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس و الیاس نادران نماینده مردم تهران نیز در ادامه این تجمع برای دانشجویان سخنرانی کنند.
*دهقان: طی مذاکراتی با شورای نگهبان بر ضرورت رد مصوبه یکشنبه مجلس تأکید شد
درادامه این تجمع محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان تجمع کننده حاضر شد و در سخنانی خاطرنشان کرد: که طرح دو فوریتی مسدود شدن مصوبه وقف اموال دانشگاه آزاد با توجه به تاخیرات امروز انجام نشد اما در مذاکراتی که با شورای نگهبان داشته‌ایم این مصوبه مطمئناً در شورای نگهبان رد می‌شود.
وی افزود: پس از بازگشت این مصوبه به مجلس شورای اسلامی با تعاملاتی که در میان نمایندگان انجام شده است این طرح رد خواهد شد.
دهقانی خاطرنشان کرد: با توجه به این امر و با توجه به اینکه فصل امتحان‌های شما دانشجویان است از شما خواستاریم به تجمع خود خاتمه بدهید چون نگرانی شما نگرانی ما هم هست و مطمئن باشید نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی پیگیر هستند که دانشجویان نسبت به این سخنان اعتراض کرده و خواستار شدند این مصوبه قبل از اینکه به شورای نگهبان ارسال شود مسدود شود و شعارهای ننگ ما ننگ رئیس مجلس ما "، "دانشجو می‌مرد ذلت نمی‌پذیرد " ، " ما منتظر استعفا هستیم هیج جا نمی‌ریم همین جا هستیم " و شعارهای دیگری را علیه لاریجانی سر دادند.
* نادران: پیگیر استیضاح هیئت رئیسه مجلس هستیم
هم‌چنین الیاس نادران نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع تجمع‌کنندگان دانشجو در مقابل مجلس شورای در سخنانی گفت: باید اعضای هیئت رئیسه مجلس که در خصوص تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد دخیل بودند استیضاح شوند.
وی افزود: کسانی که لابی‌گری‌ها را انجام داده‌اند بدانند که ماده 145 داخلی مجلس این اختیار را به آنها نمی‌دهد و مطمئنا من با کمک سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیر استیضاح این عده از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهیم بود.
* چوپانی: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم‌الاطاعه و عین قانون است
در ادامه این تجمع مهدی چوپانی نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) و کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه برخی آقایان همواره دنبال ژست‌های عقلانی برای خود هستند و در موضع‌گیری‌هایشان این گونه وانمود می‌کنند که قانونمند و تابع منافع گروهی نیستند اما همواره برخلاف این ژست‌ها ثابت شده است، گفت: رکن رکین دانشجوی انقلابی عقلانیت است و ما می‌خواهیم امروز با این افراد که ژست عقلانیت به خود می‌گیرند، عقلانی صحبت کنیم.
وی خطاب به این دسته از افراد گفت: ‌رهبر معظم انقلاب در دیدار با برخی نمایندگان و همین افراد فرمودند که قدرت، فتنه‌انگیز است و نمایندگان مصون از خطا نیستند از این رو سؤال‌مان این است که اگر دستگاه قانونگذاری فاسد شد و قانون فاسد را تصویب کرد، باید چه کرد؟
چوپانی با تاکید بر اینکه عمیق‌ترین فسادها در برخی از مصوبه‌های قانونگذار دیده می‌شود خطاب به افرادی که ژست عقلانیت به خود می‌گیرند،‌تصریح کرد: دومین فساد این است که برخی از این افراد با ژست ولایتمداری اطاعت از ولی فقیه زمان را به رای می‌گذارند.
وی یادآور شد: در زمان انتخابات عوامل جریان فتنه عکس امام را پاره کردند و این تصویر از رسانه ملی پخش و موجب غلیان ملت ایران شد حال چگونه است که فرمایش رهبر معظم انقلاب از سوی رئیس مجلس در صدا و سیما به رای گذاشته می‌شود و نمایندگان با فضاحت تمام به فرمایش آقا توجهی نمی‌کنند و از کنار آن می‌گذرند.
این فعال دانشجویی و حقوقدان بر همین اساس تاکید کرد که امروز جنبش دانشجویی مسلمان و ملت آگاه ایران بدعت‌گذاری که در مجلس شد را از یاد نخواهد برد و در این راستا کوتاه نخواهد آمد.
وی با تاکید بر اینکه امر ولی فقیه زمان بر قوانین عادی مجلس اولا است،‌خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی در مواردی که اختلاف بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس است، فرمودند که نباید در اینجا مجلس ورود پیدا کند ضمن آنکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم‌الاجرا و اطاعه و عین مر قانون است.
چوپانی از نمایندگان مستقل و منتقد مدیریت دانشگاه آزاد خواست تا همه تلاش خود را برای مصوبه اخیر مجلس پیرامون دانشگاه آزاد به کار بگیرند و نگذارند که برخی به دنبال هزینه کردن از رهبری باشند.
وی بر همین مبنا متذکر شد که جنبش دانشجویی مسلمان و ملت ایران خواستار لغو مصوبه مجلس به نفع دانشگاه آزاد و نیز تهیه طرحی برای نظارت بر کار نمایندگان است.
* انسانی: مصوبه یکشنبه مجلس در تضاد آشکار با منویات امام و رهبری بود
هم‌چنین عباس انسانی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت از نمایندگان مستقل و منتقد دانشگاه آزاد خواست تا نسبت به مصوبه اخیر مجلس در راستای منافع دانشگاه آزاد تجدید نظر کنند.
وی در ادامه خطاب به علی لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ شما دیروز طی سخنانی از منتقدان مصوبه ننگین مجلس که به نفع دانشگاه آزاد تصویب شد، به عنوان افرادی دریده گو و غوغاسالار یاد کردید؛ سؤال این است که این همه دانشجوی ولایتمدار که وجودشان حمایت از ولی زمان است آیا افرادی دریده‌گو هستند؟
انسانی سپس با تاکید بر اینکه مصوبه اخیر مجلس درباره دانشگاه آزاد در تضاد آشکار با منویات امام و رهبری است، متذکر شد که دانشجویان مسلمان و ولایتمدار هیچ گاه اجازه نخواهند داد تا افرادی به خود اجازه دهند از منویات امام و رهبر معظم انقلاب سوءاستفاده کنند.
وی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد که ما نمی‌خواهیم شما را ضد ولایت فقیه معرفی کنیم اما بسیار کسانی که در مجلس به مصوبه ننگین به نفع دانشگاه آزاد رای دادند نسبت به این موضوع جاهل هستند.
این فعال دانشجویی با ابراز تأسف از اینکه از وقایع فتنه‌گون سال گذشته تا به الان شاهد موضع‌گیری دوپهلو و غیرشفاف برخی خواص علیرغم تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر شفاف‌سازی خواص هستیم،‌خاطرنشان کرد: هنوز شاهدیم این رفتار منافق‌گونه برخی خواص هنوز ادامه دارد.
انسانی با اشاره به حکم توقیف اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی بخشی از دستگاه قضا خطاب به آیت‌الله لاریجانی متذکر شد شما از موقعی که به مسئولیت خود منصوب شدید همواره شعارهای زیبا را مطرح کردید که متأسفانه هنوز شاهدیم سخنان شما هنوز در حد شعار است. سؤال ما این است که آیا این کار دستگاه قضا در راستای وظیفه دستگاه قضایی بود از این رو از شما می‌خواهیم نسبت به رأی غیرقانونی دستگاه قضا نسبت به این مسئله واکنش نشان داده و موضع شفاف خود را اعلام کنید.
* دانشجویان معترض فردا هم در مقابل مجلس تجمع می‌کنند
بر پایه این گزارش تجمع دانشجویان ساعت 15 امروز پایان یافت و قرار است ادامه این تجمع تا حصول نتیجه دانشجویان منتقد دانشگاه آزاد از ساعت 10 صبح فردا چهارشنبه در مقابل مجلس مجددا برگزار شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید